Mastopatia - informacje o chorobie

Mastopatia, czyli zwyrodnienie włóknisto - torbielowate to choroba sutków piersi. W wyniku zaburzeń hormonalnych w tkance gruczołowej sutków tworzą się guzki albo stwardnienia różnej wielkości, które da się wyczuć podczas badania piersi. Często są one utożsamiane ze zmianami nowotworowymi, dlatego po ich pojawieniu się należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem specjalistą, który zdiagnozuje problem poprzez wykonanie odpowiednich badań: USG, badanie mammograficzne albo biopsja. Mastopatia dotyka najczęściej kobiety pomiędzy 35 a 55 rokiem życia. Cierpi na nią ponad połowa kobiet. U kobiet przechodzących menopauzę występowanie tej choroby obserwuje się bardzo rzadko.
Przyczyny mastopatii
Przyczyny wywołujące mastopatię nie są do końca wyjaśnione. Za główny czynnik wywołujący tę chorobę uznaje się zaburzenie gospodarki hormonów płciowych, do których zaliczane są m. in. estrogeny. Ich nagromadzenie szkodliwie oddziaływuje na tkani gruczołu sutkowego, powodując rozrost tkani łącznej. Także męskie hormony płciowe, czyli prolaktyna odpowiedzialna z produkcje mleka decyduje o pojawieniu się guzków. Inny element mającym wpływ na wystąpienie mastopatii to zaburzenia w pracy hormonów tarczycy.
Objawy mastopatii
Do pierwszych objawów mastopatii należy zaliczyć przede wszystkim ból piersi, ich nadmierna wrażliwość na dotyk oraz nabrzmiałość. Należy umieć rozróżnić ból piersi związany z miesiączką, który nie jest przyczyną żadnej choroby, a wystepuje jedynie tydzień przed okresem. Inny ważny objaw mastopatii to pojawienie się guzków i stwardnień, które są wyczuwalne pod skórą. Mogą one mieć różne kształty i wielkości, albo przybierają regularne kształty, albo są nierówne. Charakterystyczna dla mastopatii jest także wydzielina wydostająca się z brodawek sutków, która może się skraplać.
Leczenie mastopatii jest niezmiernie ważne, ponieważ zmiany w tkance gruczołów sutkowych pozostawione same sobie, nie tylko są uciążliwe ze względu na towarzyszący im ból piersi, ale także mogą okazać się niebezpieczne i z czasem przekształcić się w komórki nowotworowe. Dlatego kobietom dotkniętym tą chorobą zaleca się, jako jedyną skuteczną metodę, usuwanie powstałych torbieli. Stosuje się także różnego rodzaju środki farmakologiczne, mające na celu jedynie złagodzenie dokuczliwego bólu piersi, a nie całkowite i ostateczne zlikwidowanie problemu. Są to leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe np. maści. Używa się także podczas leczenia leków roślinnych, których działanie ma wpłynąć na przywrócenie równowagi w gospodarce hormonalnej.
W trakcie przebiegu choroby piersi są nabrzmiałe, a podczas dotyku odczuwany jest silny ból. Taki stan nasila się dodatkowo przed miesiączką. Ponadto da się wyczuć pod skórą guzki, które przesuwają się podczas palpacyjnego badania piersi. Aby zapobiegać chorobom piersi należy badać je często – przynajmniej raz na miesiąc – wówczas łatwo będzie zorientować się, że zaszły w nich zmiany, że np. pojawił się guzek, którego wcześniej nie było. Należy także regularnie wykonywać badania specjalistyczne tj. USG, a raz na rok lub raz na dwa lata robić mammografię.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz